Čtvrtek, 28 března, 2024
aktuality

Co je si třeba uvědomit v případě fast fashion? Jakým skandálem čelili giganti módního průmyslu

Největší módní značky mají za sebou množství skandálů.

Módní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Kromě toho je pojem „fast fashion“ spojován is množstvím případů porušování lidských práv, dětskou prací či ztrátou lidských životů v důsledku požárů čí zhroucení továren, ve kterých se oblečení šije.

V pondělí odstartoval Fashion Revolution Week, jehož cílem je poukázat na problémy fast fashion a dostat ještě více do povědomí udržitelnou módu. Je třeba motivovat lidi, aby přestali vnímat oblečení jako levný spotřební zboží a uvědomili si následky módního průmyslu pro planetu i lidí.

Ekologické sliby nestačí
Přestože fast fashion giganti čelí rok co rok množství skandálů, jejich zisky neustále rostou. Protože ochrana životního prostředí dostává stále více do povědomí lidí a zvyšuje se poptávka po ekologickém oblečení, většina značek se zavázala, že změní výrobní procesy tak, aby měli na životní prostředí menší dopad.

Uvědomují si, že toho mají za ušima hodně, proto se snaží vyhovět požadavkům zákazníků. Ti by se ale neměli nechat tak jednoduše oklamat. Samozřejmě, každá změna k lepšímu je více než nic, ale v případě módního průmyslu bychom jste měli být obezřetní. Pokud značka poukazuje na pozitivní změny v případě ekologie, často zapomene zmínit, že oblečení lze stále šijí lidé, kteří za svou práci nedostávají téměř žádné peníze.

Kde končí oblečení z fast fashion?
FOTOGALERIE
Kde končí oblečení z fast fashion?
Zdroj: Unsplash
V horším případě lze tričko, které máte právě na sobě šilo dítě během své 12 a více hodinové změny v továrně. Pokud si kupujete levné oblečení, pamatujte, že značka na něm musela někde ušetřit a nejčastěji si to odnesou jiní lidé. Skutečná cena trička, které stojí ve výprodeji 5 eur je tak mnohem vyšší …

V skandálech vedou
Nejčastěji čelí skandálům značky Zara a H & M, podle údajů z roku 2018 za posledních 10 let čelila každá z nich šesti obviněním, které se týkaly životního prostředí a lidských práv.

V roce 2011 našel Greenpeace na 9 z 10 riflí značky Zara toxické látky, což představovalo riziko pro lidi, kteří je nosí. Ačkoliv se společnost zavázala, že žádné jedovaté látky již ve výrobě používat nebude, aktivisté tomu docela nevěří. Ve stejném roce se se Zaro spojuje problém s otroctvím. V Brazílii byla nalezena továrna, v níž pracovali migranti z Bolívie a Peru. Oblečení šili 16 až 19 hodin denně a nevydělali vůbec nic. Všechny zisky si nechali průkopníci. Mezi otroky pracoval i 14-letý chlapec.

Oblečení lze šili otroci …
Podobný skandál propukl iv roce 2013. V špatných podmínkách šili pro Zaru oblečení lidé v Argentině 13 hodin denně. Továrny nemohli opustit, protože jim vzali doklady a žili v nich i se svými dětmi v nebezpečných podmínkách. Celkově se často stává, že jsou fabriky v chudších zemích v špinavých a poškozených budovách.

Ve stejném roce se stala tragédie v Bangladéši – zhroutila se budova, v níž se šilo oblečení pro 29 značek. Zemřelo 1134 lidí a dalších 2500 bylo zraněno. Výrobu na tomto místě měla Zara, ale například i Mango. Jen devět společností se zachovalo zodpovědně a odškodnilo oběti. Ty další mlčí dodnes.

tajemné odkazy
V roce 2017 čelila Zara dalšímu problému. Kupující v Turecku našli na oblečení odkazy od zaměstnanců fabriky, že za svou práci nedostali zaplaceno. V roce 2016 fabrika zkrachovala a lidé své peníze prostě nedostali. Zaměstnanci neviděli jiné východisko a rozhodli se od Zary žádat, což jim patří touto cestou. Přestože se vyjádřili, že samotné značce poškodit nechtěli.

Děti se mají vzdělávat, ne pracovat v továrnách
Podobně jako Zara i značka H & M čelí víceméně pravidelně nějakému skandálu. V Turecku patří mezi největší producenty oblečení a je dodavatelem pro množství známých značek. Mezi ně patří H & M, Marks & Spencer nebo Next.

V zemi je zároveň obrovský problém s využíváním levné pracovní síly a dětskou prací. Spolu 28 značek bylo vyzváno, aby prověřili, kdo a za jakých podmínek šíje jejich oblečení, informoval o tom i Trend.

Pouze H & M a Next v roce 2016 přiznali, že je v jejich případě dětská práce obrovským problémem, kteří chtějí řešit. Primark a C & A přiznali, že v jejich továrnách pracují dospělí uprchlíci ze Sýrie. Nike, Puma nebo Adidas odpověděli, že uprchlíci v jejich továrnách nepracují a například značky jako River Island, Gap nebo New Look na výzvy nereagovali vůbec.

Je pravdou, že módní giganti často nevědí, kdo konkrétně šíje jejich oblečení, ale zároveň je jejich odpovědností fabriky prověřit a případné problémy vyřešit.

Reklama

- Reklama -magazín

Nejnovější články

I na vás odpoledne dopadá útlum? 5 triků, jak ho zvládnout i bez kávy

Víte jak zvládnout popouldnajšiu únavu bez kávy? Je to možné,Znáte to - dopoledne jste plná energie, vše se vám daří, zvládnete kopec práce. Poobědváte...

Jak fotit s Vivo X100 Pro: Tipy a triky pro úžasné fotografie

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů a jejich fotoaparáty stále více konkurují klasickým zrcadlovkám. Vivo X100 Pro patří mezi špičku ve svém...

Mohu, nemohu banány? Pomohou zhubnout? Jaké mají výhody a nevýhody

Opravdu nesmíte banány, pokud chcete zhubnout? O banánech je známo, že patří k sladkým druhům ovoce. A tedy při hubnutí nejsou velmi vhodné. Je to...

Luxusní šperky s drahými kamen

Drahé kameny svou jedinečnou krásou vždy lidi přitahovaly. Zdobili se jimi lidé od počátku věků. Ve středověku vznikaly zlatnické dílny, kde se kameny brousily...

Luxusní welness dovolená, na které nemusíte hnout prstem!

Co se stane, když se zhmotní všechny vaše představy o exkluzivitě a prvotřídním rozmazlováni? Ocitnete se na Slovensku. V jediném 5 * lázeňském hotelu...