Pondělí, 19 května, 2025
aktuality

Šest tipů pro chovatele králíků

Ať už chováte králíky pro potěšení, sport nebo užitek, měli byste mít zcela jasno v tom, co potřebují. Dobře chovaný králík je veselý, zvědavý a aktivní vždy, když se objeví na dohled jeho chovatel. Jak nepochybně a mít vše pod kontrolou? připravili

jsme pro vás krátkého průvodce, který vás nenechá nepřipravené.

  1. Neubližujte jim dobrotami
    Králík si v přírodě vystačí se zelenou pastvou, mladou kůrou dřevin a suchými stébly trav, které vyhrabe zpod sněhu. Není proto žádný důvod vyrábět mu pestrý jídelníček z ovoce, zeleniny a jiných pamlsků. Jeho trávení je nastaveno na rostlinnou stravu s velkým množstvím vlákniny a malým podílem živin.

Základem krmení je kvalitní luční seno, voňavá sláma z obilovin a dostatek čerstvé vody. Sportovní a užitkové plemena ze šlechtitelských chovů rostou rychleji než králík polní. Jelikož v zajetí nemají přístup k louce, na níž by si vybírali nejvýživnější z bylin, výhodné je přikrmit jejich obilím. Oves a ječmen jsou tím nejlepším, co jim můžete nabídnout. Odměřenou 70-gramovou dávkou ráno a večer pro velká plemena a poloviční pro zdrobnělé nic nezkazíte. Část dávky lze nahradit suchým pečivem, pokud za něj zaplatíte méně než za obilí.

Po pestrobarevných obilných pochoutkách či granulovaných směsích se Neohlížejte. Chovatelské prodejny z vás chtějí pouze vytáhnout peníze a granule jsou určeny pro velkovýkrmny, kde jsou jedinou krmnou složkou. Pytel krmných obilovin o hmotnosti 50 kilogramů stojí od 7,5 do deset eur, kulatý 250-kilogramový balík sena seženete za deset až čtrnáct eur. Za slámu na podestýlání zaplatíte ještě méně.

  1. Hygiena je důležitá
    Králíkům svědčí suchá, dobře větraná klec chráněna před horkou žárem. Zatímco mrazivých dvacet stupňů pod nulou překvapeni žádného ušáku nepřipraveného, ​​letní horka jim mohou uškodit. Polní králík to řeší úkrytem v noře.

Na podestýlání je nejvhodnější sláma, která přijímá vodu s mnohem větší neochotou jakou seno či hobliny. I přes snahu o dodržení hygieny se ve vlhkém a deštivém počasí stává, že je podestýlka neustále vlhká. To může způsobit přemnožení mikroskopického parazita – kokcidií – které dokáží převrátit trávení králíka naruby. Zácpy střídající se s průjmem se končí po vyhublé králíka jeho úhynem.

Aby kokcidie nedosáhli převahu nad přirozenou střevní flórou králíků, sáhnout lze po dvou řešeních. Prvním je změna pH. Šťáva z citronu podávaná místo vody dokáže přemnožení kokcidií včas zvrátit, pokud omezíte krmení výhradně na seno. Preventivně lze ve vlhkém počasí okyselí vodu jablečným octem či jinými potravinářskými kyselinami. Druhým pomocníkem jsou probiotické bakterie, které lze přidávat do vody nebo krmení. Pokud sáhnete po přípravku Lactiferm či prorabbit, jste na správné cestě.

Každé kleci prospívá pravidelná dezinfekce chlorovým vápnem stejně jako miskám a napáječkám.

  1. Očkování mohou zachránit život
    Existují tři zákeřné onemocnění, kterým mohou králíci podlehnout i při té nejdůslednější péče. Prevencí je očkování, které je třeba opakovat v předepsaných intervalech stejně jako člověk u svého obvodního lékaře.

Králičí mor a myxomatóza jsou smrtelné a bez upozornění dokáží změnit úspěšný chov na krutou tragédii. Přenášejí se z polních králíků a zajíců v obdobích šíření epidemií hmyzem a vzduchem. Jelikož trvá několik týdnů, než se v organismu vytvoří potřebné protilátky, v čase ohrožení chovu je na očkování pozdě. Každého králíka třeba poprvé očkovat již ve věku osmi týdnů a zajistit jeho opakovanou vakcinaci.

Pasteurelóza je neléčitelné onemocnění, při kterém lze antibiotika použít pouze ke stabilizaci stavu. Projevuje se úbytkem hmotnosti, záněty dýchacích cest a spojivek. Často se na různých místech těla tvoří hnisavá ložiska, které se při léčbě opakovaně objevují. Králíci třeba očkovat už ve věku sedm týdnů s následnými přeočkování.

  1. Když přestanou růst, tloustnou
    Každý králík roste, dokud nepřesáhne hranici dospělosti. Při zdrobnených plemenech je to ve věku šesti měsíců, při středních a velkých osm. Není pravda, že z trpaslíka naroste obor jen proto, že ho překrmovat. Pro každé plemeno je typický pouze malý rozptyl velikosti a hmotnosti, který je popsán ve vzorníku plemen králíků Slovenského svazu chovatelů. Ty nejmenší mají v dospělosti pouze 1,2 kilogramu, největší přesáhnou hranici sedm kilogramů.

Tetování v obou uších a rodokmen se jménem chovatele, výpisem předků a razítkem ČSCH je jedinou zárukou toho, že předem víte, co z vašeho králíka vyroste. Mnozí nadšenci jsou zklamáni, pokud jejich domácí mazlíček naroste větší než očekávali, nebo jejich užitkový chov nechce přibírat na váze.

Reklama

- Reklama -magazín

Nejnovější články

Deficit veřejných financí dosáhl loni na 6,16 procenta

Dluh veřejné správy dosáhl 55,181 miliardy eur. BRATISLAVA. Deficit veřejné správy v roce 2020 dosáhl 5,609 miliardy eur, což představovalo hodnotu 6,16% z hrubého domácího...

Celodenní svěžest? Deodorant, který nás přesvědčil

Testovali jsme za vás! Žádná z nás nechce mít mapy pod pažemi. Jak docílit pocit sucha a vůně po celý den? Testovali jsme deodoranty,...

Na letišti rekonstruují křižovatku drah

Práce by měly probíhat do soboty.Na bratislavském letišti M. R. Štefánika probíhá rekonstrukce křižovatky obou vzletových a přistávacích drah. Začala se před týdnem ve středu...

Darujte zážitek v podobě výběrové kávy

Pokud hledáte dárek, který potěší a zároveň nabídne nezapomenutelný zážitek, výběrová káva je skvělou volbou. Dárkové edice kávy jsou navrženy tak, aby uspokojily i...

Důkazy v kauze vraždy Floyda jsou podle Bidena zcela přesvědčivé

Porota rozhoduje o vině nebo nevině expolicajta Chauvin.Americký prezident Joe Biden v úterý vyjádřil naději, že v soudním procesu s bývalým policistou obviněným z...